Grecko a ostrovy

ostrov Lefkada - pláže

Po obvodu čítajícím přes 100 kilometrů se táhnou dlouhé, neobyčejně okouzlující pláže. Bývají často označovány za ty nejkrásnější v celém Řecku, některé dokonce i ve světovém měřítku (např. Porto Katsiki, Egremni). A není divu, neboť rajská místa, která můžete vidět na obrázku v nabídkovém katalogu cestovních kanceláří, vypadají úplně stejně i ve skutečnosti, ne-li ještě lépe. Oblíbené jsou proto jak typickými dovolenkáři, kteří zbožňují jemný bílý písek, světlé oblázky a křišťálově průzračnou vodu ke koupání, tak díky příznivým podmínkám k surfaření, jachtingu a vodním sportům vůbec si přijdou na své také vyznavači adrenalinu a fyzické aktivity. Vápencová skaliska při pobřeží navíc vytváří dokonalé pozadí a mají zásluhu na světle modrém zabarvení mořské vody. Někdy však také způsobují, že je těžké se na pláže vůbec dostat; ve většině míst jsou ale připraveny vhodné způsoby,  jak proniknout do ráje – buď lodí nebo pěšky po dlouhých schodech na skalním svahu.


Autor: Soňa

Nejoblíbenějšími plážemi jsou Agios Ioannis (úchvatná pláž s tyrkysovým mořem, zlatým pískem a starodávnými větrnými mlýny v pozadí, vhodná zejména pro příznivce vodních sportů), Agios Nikitas (sice menší, ale stále oblíbenější pláž s kulisou zelených a bílých skalisek), Egremni (špatně přístupná, ale krásná pláž mezi skalami, s úžasně světle tyrkysovou barvou mořské vody), Gyra (pláž s větrnými mlýny a úchvatnou scenérií) Kathisma (jedna z nejmalebnějších pláží na celém ostrově, která poskytuje veškerý turistický komfort), Nidri (velmi oblíbená, turisticky plně vybavená pláž), Pefkoulia (velká a jedna z  nejpěknějších pláží ostrova, která spojuje tyrkysovou barvu moře, žlutobílý písek a zelené kopce do dokonalé mozaiky), Porto Katsiki (již zmíněná nejkrásnější pláž v Řecku) a Vassiliki (dokonalá pláž pro surfování, vodní lyžování a další sporty). Detailní seznam pláží pak najdete na stránce Pláže Lefkady.

Historie a kultura Lefkady

Historie a kultura Lefkady jsou více než pestré. A tak není překvapením, že je ostrov také místem narození některých známých řeckých osobností. Důkazem bohaté minulosti jsou některé památky a muzea. Je však nutno říci, že bohužel mnoho svědků dávných časů nenávratně zmizelo z povrchu zemského při katastrofálních zemětřeseních ve 40. a 50. letech předešlého století. Pravou řeckou atmosféru, která vás zanese o staletí zpět, můžete zažít směrem dále do vnitrozemí, kde se nachází původní horské vesničky. V těch jako by se zastavil čas a vy tak můžete pozorovat ničím nerušený život místních, často v tradičním vesnickém oblečení, při jejich zemědělských pracích i odpočinku. Stálých obyvatel žije na ostrově Lefkada jen něco přes 20 tisíc, což odpovídá velikosti malého českého městečka.

Při svém pobytu na Lefkadě neopomeňte ochutnat něco ze zdejších gastronomických specialit. Obzvláště vyhlášené je třeba červené víno, olivy a olivový olej, domácí med nebo tradiční ovčí sýr feta. Mnohé z těchto produktů si lze zakoupit i jako suvenýr nebo jen tak k ochutnání přímo na místě.

Co na Lefkadě?

Hlavní město zvané Lefkas se nachází na severu ostrova Lefkada. Je to malé městečko a přístav s úzkými uličkami a barevnými domky, který je prosycen zvuky tradiční řecké hudby a vůněmi květin z domovních balkonů, zatímco ve zdejších tavernách se připravují lahodné pokrmy. Město nabízí veškeré služby, které lze očekávat od hlavní ostrovní obce. Nechybí tu samozřejmě stravovací zařízení, ani obchůdky s nejrůznějším zbožím. Za trochou poučení lze zamířit do některého z muzeí, církevních svatostánků nebo pevnosti Agia Mavra. Při pobřeží lze obdivovat staré větrné mlýny. V Lefkas se konají pravidelně festivaly, hudební vystoupení, dramatická představení, oslavy národních svátků a další kulturní akce. Druhým největším městem a přístavem ostrova Lefkada je Nidri, oblíbené turistické středisko, odkud vyrážejí lodě na výlety po okolí.


Autor Soňa

V nejjižnějším bodu ostrova si rozhodně nenechte ujít známý mys Doukato. Pohled na bílou skálu v popředí, na níž se hrdě tyčí mohutný maják, dlouhé zelené kopce a vyprahlé pásy nehostinných hor je skutečně magický. Mimo to je tato oblast opředena tajuplnými legendami. Předpokládá se, že jméno ostrova („leukos“ = „bílý“) vzniklo právě na základě zabarvení skal na tomto pobřeží. A pokud sáhneme hlouběji do antiky, objevíme nešťastný příběh básnířky Sapfó, která se prý měla z tohoto skaliska vrhnout do mořských vod kvůli nešťastné lásce.

V okolí Lefkady se nachází řada malých ostrůvků: Kalamos, Kastos, Kythros, Madouri, Meganissi (se známou jeskyní Papanikolis, vhodný k příjemnému odpolednímu výletu), Petalou, Skorpidi, Skorpios (původně ostrov miliardáře Onassise) a Thilia. Některé z nich patří do soukromého vlastnictví nebo jsou zcela opuštěné. 

Pokud přemýšlíte, co vše navštívit a co by stálo za shlédnutí, podívejte se na menu vlevo, kde je Katalog objektů. Jsou zde vypsané Přírodní zajímavosti, Památky a muzea, Kláštery a Pláže Lefkady.  Případně ještě můžete zkusit rubriku  Tipy na výlety, kde se snažíme shromáždit to nej. Pokud máte nějaký tip Vy, napište nám ho, rádi ho zařadíme.

Střediska ostrova Lefkada

Na ostrov Lefkada se jezdí hlavně do středisek Agios Ioannis, Agios Nikitas, AmousoAmouso, Lefkas, Ligia, Meganissi, Mikros Gialos, Nidri, Nikiana, Perigiali, Sivota, Tsoukalades a Vassiliki .

Stránek o Lefkadě není mnoho. Tedy pokud nepočítám komerční stránky plné reklam a odkazů na zájezdy. Zde uvedené odkazy se otvírají v novém okně. Obecné shrnutí středisek na Lefkadě najdete například na stránce Ostrov Lefkada, případně pokud byste si chtěli přečíst další informace o Lefkadě a o putování po ní, podívejte se na stránku Putování po Lefkadě. A samozřejmě nesmím zapomenou na Lefkadu

prechádzky ruka v ruke s partnerom a dávkou romantiky si užijete napríklad na malebnom gréckom ostrove Skiathos.

 

Väčšina jeho pláží sa pýši Modrou vlajkou a zaraďujú sa medzi najkrajšie v Grécku. Najznámejšia je pláž Koukounaries s veľmi jemným pieskom. Nachádzajú sa na nej zrnká sľudy, ktoré spôsobujú, že sa voda nádherne leskne a zaručuje, že ani pri množstve návštevníkov sa nezvíri a zostáva čistá. Ostrov ponúka množstvo neuveriteľných prírodných scenérií a prekrásnych pláží a zátok. Stačí si len vybrať. Jedna úsmevná legenda hovorí, že ak s partnerom oboplávate celý ostrov, tak s ním zostanete až do smrti. Večer sa nezabudnite prejsť labyrintom romantických uličiek, ktoré sú zostavené z bielych domčekov s červenými strechami.

 

Čítajte viac: https://zena.sme.sk/c/5444947/hura-k-moru-3-kam-vlastne-ist

Zarob si na šperky, dovolenky a wellnes pobyty, návod najdeš na www.webporadca.eu

                    PRIDAJTE SA K MILIONOM ĽUDÍ A SPRAVTE SI MODERNÝ WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

                                             

                      ÚVODNÁ STRÁNKA, KDE NAJDETE NAJVIAC PONUK