Tipy BULHARSKO

 zdrojwww.cestovanie.aktuality.sk

         Bulharsko: Primorsko

 Primorsko je jedno z najznámejších a najnavštevovanejších letovísk južného čiernomorského pobrežia Bulharska. Toto mestečko bolo pôvodne rybárskou osadou s bohatou populáciou

... Pláže

Vďaka tomu, že sa mesto rozkladá prakticky na polostrove, disponuje dvoma nádhernými a charakterovo odlišnými plážami, ktorých celková dĺžka je viac ako 10 km. Obe sú pokryté jemným žltým pieskom, majú pozvoľný vstup do mora a v niektorých častiach sú od seba vzdialené len 200 metrov. Severnú pláž tvoria chránené prírodné duny a obmýva ju otvorené more, preto je určená najmä pre milovníkov vĺn. Užijú si na nej však ako plavci, tak aj neplavci. Na jej severnom konci nájdete nudistickú pláž obkolesenú lesíkom. Pre rodiny s deťmi je vhodnejšia južná pláž, ktorá je orientovaná do zálivu. Je známa svojimi atrakciami a malým prístavom. Obe pláže sú pod dozorom plavčíkov. Spolu tvoria celok, ktorý sa považuje za najdlhšiu a najkrajšiu pláž na celom pobreží Bulharska. V nedávnom období pribudol v Primorsku aquapark, jediný v širokej oblasti.

Aktívny odpočinok

V stredisku si môžete prenajať vodný bicykel, vodný skúter alebo si zajazdiť na banáne. Novinkou je možnosť potápania, a to rovnako pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých. Populárne sú miestne potápačské kurzy vedené profesionálnymi inštruktormi. K vyhľadávaným aktivitám patrí tiež jazda na rikšiach, vyhliadkový let na rogale, kitesurfing, windsurfing a jazda na koňoch. Deti, ale aj dospelí určite uvítajú rôzne kolotoče a atrakcie. K spomínanému vodnému parku patrí aj veľká športová hala s tenisovými kurtmi, kde nájdete aj fitnes sály, saunu, vodnú masáž, kozmetický salón či solárium.

Fakultatívne výlety

Len 3 kilometre od Primorska tečie rieka Ropotamo, ktorej tok je vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Na jej brehoch sa darí unikátnym drevinám, typickým pre tropické podnebie a tiež ostatnej výnimočnej flóre a faune. Môžete tu vidieť napríklad vodné korytnačky, vodné ľalie či rezerváciu kaktusov. Rieka ústi do mora južne od mesta pri Maslenovom myse, ktorého divá príroda s fjordmi taktiež uchvacuje turistov. Ďalším zaujímavým výletom do blízkeho okolia môže byť starobylé mestečko Sozopol, ktoré vás uchváti svojimi uzučkými ulicami a drevom obloženými domami. Nájdete tu významné pamiatky pripomínajúce helénsku epochu, archeologické múzeum či umeleckú galériu. Veľmi pekný je i miestny rybársky prístav.

Zábava a nočný život

Kolorit Primorska dotvárajú reštaurácie rôznych národných kuchýň vrátane bulharskej, taverny pripravujúce plody mora, moderné bary a množstvo romantických vinárničiek a kaviarní. Po zotmení je tu veľmi rušno a na diskotékach nielen pre mladých to pulzuje. Na svoje si tu prídu zábavychtiví ľudia a milovníci tanca každej vekovej kategórie.

 

Bulharsko: Slnečné Pobrežie

 

18.06.2009

Slnečné Pobrežie je najväčší rekreačný komplex Bulharska a patrí medzi najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie letoviská Čierneho mora...

Pláže

Asi 8 km dlhá, miestami takmer 200 m široká pláž s jemným svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora je vhodná najmä pre rodiny s deťmi a pre mladých ľudí, ktorí sa chcú zabávať. Je to jedno z málo miest v čiernomorskej oblasti, kde sa prirodzene tvoria pekne tvarované pieskové duny, medzi ktorými rastie veľké množstvo vzácnych rastlín. Pláž lemuje pobrežná promenáda, posiata veľkým množstvom rôznych stánkov, reštaurácií a kaviarní. Dopravu v rámci komplexu zabezpečuje turistický vláčik. Neďaleko nájdete aj rozľahlý vodný zábavný park plný rôznych atrakcií, toboganov a šmykľaviek.

Aktívny odpočinok

Pre milovníkov vodných aktivít sú pozdĺž celého pobrežia postavené centrá so širokou škálou služieb. Nechýba možnosť zajazdiť si na banáne, vodných lyžiach, bicykli či skútri, pre odvážnych je pripravený aj paragliding a rogalo. Ďalšie rozmanité športoviská a možnosti zábavy a oddychu nájdete na každom kroku. Môžete si zahrať minigolf, zajazdiť na elektrických autíčkach, či previezť sa na koči alebo priamo na koni. Na svoje si prídu aj zarytí športovci, ktoré ocenia tenisové kurty alebo ihriská pre plážový volejbal a ostatné loptové hry.

Fakultatívne výlety

Obligátnou je prehliadka starobylého mesta Nessebar, ktoré je so svojim opevnením, stredovekými chrámami, úzkymi vydláždenými ulicami a drevenými domcami, živým monumentom 1000-ročnej ľudskej histórie. Trochu viac od ruky je už Varna, prístavné mesto s pamiatkami z Rímskej a Byzantskej ríše, s možnosťou návštevy predstavenia v známom Delfináriu. Zaujímavou voľbou môže byť aj jednodňový alebo dvojdňový výlet do tureckej metropoly Istanbul, s prehliadkou mesta a nákupmi.

Zábava a nočný život

Toto rušné letovisko, v ktorom sa počas sezóny nezriedka zíde dohromady aj 10 000 ľudí, je vhodné pre ľudí dychtiacich po nekonečnej zábave. Bary, nočné kluby či kasína večer ožívajú a fungujú až do svitania. Niektoré miestne diskotéky sú skutočne veľké a môžu na diaľku konkurovať s tými na Ibize. Zvlášť treba spomenúť nočný klub Južnie nošti (nachádza sa neďaleko hotela Sredec), kde určite strávite nezabudnuteľné chvíle pri skvelom zábavno-súťažnom programe, plnom folklórneho tanca, akrobatov a súťaží. Nezabudnite popri tom ochutnať výborné bulharské víno a špeciality bulharskej kuchyne.

 

Bulharsko: Zlaté Piesky

Zlaté Piesky patria medzi najkrajšie európske letoviská. Je to perla Bulharska. Nájdete ju v severnej časti čiernomorského pobrežia,...

 Pláže

Letovisko dostalo svoj názov práve vďaka nádhernej, 4 km dlhej pláži, ktorá je pokrytá jemným zlatým pieskom. Jej šírka sa pohybuje medzi 150 až 200 metrov a do mora sa zvažuje dosť príkro. Voda je tu teplá, ale konštantný morský vánok a sviežosť lesa zmierňujú veľké horúčavy. Pláž lemuje promenáda s kvetinovými záhonmi a príjemnými miestami na pokojný odpočinok. Podporná infraštruktúra je komplexná a na vysokej úrovni. Je tu neskutočné množstvo obchodov, kaviarní, barov a trhov. Dopravu zaisťuje malý turistický vláčik či rikše a je vybavená sprchami so sladkou vodou, detskými bazénmi, ale aj uzavretými nudistickými plážami. V blízkosti je aj aquapark s mnohými bazénmi a toboganmi.

Aktívny odpočinok

Na výber máte zo širokej palety vodných športov ako je vodné lyžovanie, jazda na vodných skútroch, bicykloch, banáne, ďalej windsurfing či potápanie. K dispozícii sú aj tenisové kurty, minigolf, bowling a môžete si aj zajazdiť na koni. Ani deti sa tu nudiť nebudú. Množstvo detských ihrísk, počítačové a elektronické hry, vláčiky, nafukovacie zámky, šmýkačky či poníky im určite zaimponujú. Ak by toto všetko nestačilo, neďaleké mesto Varna ponúka množstvo ďalších atrakcií.

Fakultatívne výlety

Ak si chcete obohatiť dovolenku o zoznámenie sa s tradíciami a kultúrou Bulharov, navštívte historické mestečká Balchik a Shumen či kláštory v horách ako je Rila alebo Rozhen. Neďaleko mesta Ivanovo, nájdete aj unikátne sakrálne objekty vytesané priamo do skaly zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa v nich síce už len fragmenty, ale zato veľmi vzácnych fresiek a ikonostasov. Ak máte radi skanzeny, zastavte sa v Etare, asi 8 km od Gabrova. Na ploche siedmich hektárov tu môžete obdivovať originálnu architektúru vidieckych domov, dielní a hospodárskych budov. Tím, ktorí uprednostňujú prírodu môžeme odporučiť prírodnú rezerváciu Srebarna, ktorá je útočiskom viacerých druhov ohrozenej fauny a flóry. V ponuke sú však dokonca aj celodenné výlety autobusom, loďou, respektíve lietadlom do rumunského Brasova, tureckého Istanbulu, či dokonca egyptskej Káhiry.

Zábava a nočný život

Počas sezóny je toto letovisko miestom viacerých kultúrnych podujatí. Na tunajších diskotékach sa stretávajú mladí ľudia z celej Európy. Ak dávate prednosť romantike, príjemnú prechádzku ponúka pobrežná promenáda posiata štýlovými reštauráciami so špecialitami bulharskej kuchyne a folklórnym programom. V nočných kluboch je veľmi živo, avšak sú riešené tak, že ostatných rekreantov nerušia. Na svoje si prídu aj gambleri, svoje šťastie môžu vyskúšať v rulete či black jacku.

 

viac na www.cestovanie.aktuality.sk

                                          VIAC PONUK

                                          VIAC PONUK

Zarob si na šperky, dovolenky a wellnes pobyty, návod najdeš na www.webporadca.eu

                    PRIDAJTE SA K MILIONOM ĽUDÍ A SPRAVTE SI MODERNÝ WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

                                             

                      ÚVODNÁ STRÁNKA, KDE NAJDETE NAJVIAC PONUK