TIPY NA DOVOLENKU

 Desať najkrajších europských pláží...

Čistá pláž s jemným pieskom, teplé, tyrkysové more a málo ľudí. Tak vyzerá pláž snov. Zatiaľ čo splniť poslednú požiadavku je v priebehu hlavnej sezóny obtiažne, nájsť peknú a čistú pláž už také tažké nie je.

poznámka : ak sa Vam fotky nezobrazili stači kliknuť na názov plaže...
 

Hľadajte modrú vlajku

Ide o program hodnotenia pláží a prístavov, ktorý Európska únia spustila už v roku 1987. Jeho porotcova každoročne kontrolujú tisíce pláží v Európe a prideľujú im takzvané modré vlajky. Pokiaľ ju niektorá pláž má, máte takmer stopercentnú istotu, že ste jej výberem nevkročili vedľa. Hodnotí sa predovšetkým čistota a upravenosť pláže a čistota mora a bezprostredného okolia.

"Ďalšími kritériami sú spôsob recyklácie odpadůov na pláži alebo kvalita poskytovaných služieb, ako je napríklad prítomnosť záchranárov," vysvetľuje viceprezident a hovorca Asociácie českých cestovních kancelárií a agentúr Tomio Okamura. Napríklad v Chorvátsku je 114 pláží pýšiacich sa modrou vlajkou, v Taliansku 226 pláží a v Grécku dokonca 425. Ich zoznam môžete nájsť na webe www.blueflag.org.

Ak sa Vám nechce pláže hľadať, prejdite si náš prehľad desiatich najkrajších pláží, ktoré sme vybrali v spolupráci s turistickými centrálami krajín.

 

Španielsko, Conil de la Frontera

 

Andaluské mestečko Conil de la Frontera na západe Pyrenejského poloostrova je približne 100 kilometrov od Gibraltáru a 200 kilometrov od Malagy. Turistov sem láka predovšetkým kúpanie v čistej vode Atlantického oceánu a niekoľko dlhých piesočných pláží, za ktorými sú vysoké útesy.

Nevýhodou je, že tu od oceánu občas fúká silnejší vietot. Vďaka tomu je táto časť španielskeho pobrežia obľúbená medzi vyznávačmi surfingu a windsurfingu.

 

Conil de la Frontera ve Španělsku

Španielsko, Peníscola

 

Peníscola, často nazývaná Gibraltár Valencie, leží 220 kilometrov južně od Barcelony. Severne od Peníscoly smerom k letovisku Benicarlo sa tiahne piesočná pláž dlhá vyše päť kilometrov a široká miestami až 100 metrov. Je udržiavaná, s vysadenými palmami a postupným vstupom do vody. Jej čistotu potvrdzuje udelenie modrej vlajky.

Pláže južně od Peníscoly sú pre zmenu menšie s malými kamienkami a obklopené skalami. Za návštevu stojí i návšteva mesta so starou štvrťou a s hradom týčiacom sa na 67 metrov vysokom skalnatom poloostrove. Je odtiaľ prekrásny výhľad na pobrežie.

 

Španělská pláž Peníscola

Portugalsko, Praia da Marinha

Hocije pláž Praia da Marinha v turistmi obľúbenej oblasti Algarve na juhu Portugalska, ani počas hlavnej sezóny tu nebýva mnoho ľudí. Na piesčitú pláž s priezračným morom a reštauráciou sa dostanete po schodoch z malého parkoviska. Občas tu zastavujú motorové člny, ich majitelia Vás za pár eur vezmou na jazdu okolo skalných útvarov v okolí. Tým najznámějším je Algar Seco, jazierko, ktoré oceán vyhĺbil do skál. Najbližším letoviskom je Carvoeiro.

Portugalsko. Pláž Praia da Marinha

Grécko, Mylopotamos

Mylopotamos je cez 200 metrov dlhá a 25 metrov široká pláž s hladkými bielymi kameňmi prechádzejúcimi v jemný piesok, naviac obklopená skalami. Turistov tak neobťažuje hluk. More je tu úplne čisté, čo dokazuje i pridelenie modrej vlajky. Nájdete ju na východe poloostrova Pelion, 60 kilometrov východne od mesta Volos a 250 kilometrov južně od Solúnu v oblasti Magnesia.

V neďalekom prístavnom mestečku Tsagarada narazíte napríklad na tisícročný platan s obvodom kmeňa 14 metrov. Tsagarada je naviac známa tradičnou architektúrou.

Řecko, Mylopatamos

Grécko, ostrov Zakynthos, pláž Navagio

Pláž Navagio nájdete na ostrove Zakynthos. Je schovaná uprostred bielych skál a prístupná jedine z mora. Lode sem jazdia takmer zo všetkých prístavov na ostrove, za výlet zaplatíte 10 až 30 eur za osobu. Uprostred pláže je polozasypaný vrak lode. Voda je sice krištáľovo čistá, kôli strmému zostupu morského dna však nie je príliš teplá. Najbližšia dedina je Anafonitria, dalej na východ sa nachádzajú prekrásne Modré jaskyne a chránené územie, kam korytnačky Caretta caretta kladú do piesku svoje vajcia.

Navagio si môžete prehliadnuť z vyhliadky, ktorá je vo výške 250 metrov. Dostanete sa na ňu po odbočke medzi dedinkami Volimes a Anafonitria.

Řecko, Zakynthos, pláž Navagio

Francúzsko, Korzika, pláž Palombaggia

Cez dva kilometre má piesočná pláž Palombaggia na juhovýchode Korziky. Leží 12 kilometrov južne od prístavu Porto-Vechio. Vďaka tyrkysovej vode, jemnému piesku a píniovým lesom, ktoré ju obklopujú, bola zaradená medzi desať najkrajších pláží Európy. I preto tu počas leta býva mnoho ľudí, a tak Vám doporučujeme prísť radšej ráno, prípadne prísť na južnú časť, ktorá je viac vzdialená od parkoviska.

Na pláži je veľa barov a reštaurácií, využiť môžete aj ponuku športových aktivít alebo výletov lodí na neďaleké neobývané ostrovčeky.

Francie, Korsika. Pláž Palombaggia

Chorvátsko, Dugi Rat

Cez 500 metrov dlhá pláž Dugi Rat s drobnými kamienkami a pozvoľným vstupom do vody leží v meste Brela. To je vzdialené 15 km od Makarskej alebo necelých 50 km od Splitu. Už v roku 1997 jej bola udelená modrá vlajka, ktorá je známkou čistoty pláže i vody. V jej okolí je borovicový les a promenáda s kaviarňami a reštauráciamii.

Na výlety z Brely sa môžete vydať do Makarskej, kde je múzeum lastúr a mušlí, prípadne do Omišu, čo je staré pirátske mesto s pozostatkami hradieb nad mestom, umietnené pri ústí rieky Cetiny.

Pláž Dugi Rat  v Chorvatsku

Bulharsko, pláž Obzor

Obzor je kľudné rybárske mestečko obklopené dubovými lesmi v strednej časti bulharského Černomoria. Vzdialenosť z Varny i z Burgasu sa pohybuje okolo šesťdesiat kilometrov. Keď mierite do Bulharska a chcete mať skôr kľud, Obzor je ideálnym cieľom. Miestna široká piesočná pláž je dlhá niekoľko kilometrov, postupne sa zvažuje do more a ponúka kúpanie v čistej vode. Pozdĺž pláže vedie príjemná promenáda s parkom ponúkajúca romantické prechádzky.

Na výlet môžete z Obzoru vyraziť do neďalekej Varny a navštíviť tu napríklad akvárium a delfinárium, ktoé predstavujú veľké množstvo vodných živočíchov žijúcich vo vodách Čierneho mora.

Pláž Obzor v Bulharsku

Chorvátsko, ostrov Brač, pláž Zlatni Rat

 

Túto pláž pri mestečku Bol prestížny vydavateľ bedekrov Lonely Planet zaradil medzi desať najkrajších pláží na svete. Zlatni Rat sa nachádza na západnej strane Bolu na stredodalmátskom ostrove Brač, kam sa zo Splitu za 50 minút dostanete trajektem. Pláž Zlatni Rat siaha až pol kilometra do mora a pozornosť priťahuje vďaka svojmu jedinečnému trojúholníkovému tvaru a zvláštnosťou, že mení tvar v závislosti od vetra, ktorý práve fúka.

Keď Vás prestane baviť kúpanie, môžete navštíviť skalný kláštor Blaca zo 16. storočia. Z Bolu pôjdete asi pol hodiny loďou do Blackej zátoky, kde nasleduje tridsaťminútový výstup ku kláštoru.

 

Chorvatsko,  Zlatni Rat

Taliansko, Kalábria, pláž La Marina dell’Isola Bella

 

Historické mestečko Tropea, ktoré sa nachádza v najjužnejšej časti Apeninského poloostrova, je jedným z najkrajších miest Kalábrie. V jeho okolí je niekoľko prekrásnych piesočných pláží s priezračnou vodou. Medzi najznámejšie patrí La Marina dell’Isola Bella, Spiaggia del Vescovado, Lido di San Leonardo a Spiaggia del Convento. Dominantou letoviska je kostol Santa Maria dell’Isola, postavený na skalnatom útese. Obľúbeným výletným miestom sú tiež neďaleké Liparské ostrovy.

Itálie, Kalábrie, pláž La Marina dell’Isola Bella

    VYHĽADAVAČ

    LAST MINUTE

     podľa Vaších nárokov

Dovolenka

Zarob si na šperky, dovolenky a wellnes pobyty, návod najdeš na www.webporadca.eu

                    PRIDAJTE SA K MILIONOM ĽUDÍ A SPRAVTE SI MODERNÝ WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

                                             

                      ÚVODNÁ STRÁNKA, KDE NAJDETE NAJVIAC PONUK