Ako pripraviť AUTO na DOVOLENKU ?

Pripravte svoje vozidlo na cestu na dovolenku, radí Škoda

 

Väčšina slovenských dovolenkárov využíva pri ceste na výlet, wellness pobyt či dovolenku vlastné auto. Preto odborníci ŠKODA AUTO motoristom odporúčajú, ako pripraviť svoje vozidlo na dlhú cestu na dovolenku. Kontrolou technického stavu a výbavy vozidla tak môžu predísť zbytočným nepríjemnostiam na cestách.

Škoda Auto 30.06.2010 06:58 – BRATISLAVA

 


„Pred cestou do zahraničia by mal každý vodič podrobiť svoje vozidlo prehliadke. Preto odporúčame navštíviť autorizované servisy, ktoré garantujú odbornú prehliadku automobilu podľa najnovších smerníc a pokynov výrobcu a používanie originálnych dielcov a príslušenstva. Zanedbanie tejto návštevy môže zapríčiniť nielen poruchu na ceste, najmä pri starších vozidlách, ale aj zvýšenie spotreby pri zle nastavenom motore alebo zanesených filtroch. Tým sa vodičom neočakávane zvyšujú náklady na letnú dovolenku.

Kontrola prevádzkových náplní


Motor
V prípade potreby je nutné doplniť kvapalinu do ostrekovačov, skontrolovať množstvo chladiacej a brzdovej kvapaliny. Vodiči by si mali pozrieť dátum poslednej výmeny brzdovej kvapaliny, ktorá sa vykonáva každých 24 mesiacov. Mimoriadne dôležitá je aj kontrola množstva olejovej náplne. Motoristom odporúčame pribaliť si na dlhšie cesty aspoň 1 liter motorového oleja.

 

Pneumatiky

Pri pneumatikách je dôležité skontrolovať nahustenie a v prípade potreby ich dohustiť na požadovanú hodnotu. Informácie o hodnotách tlaku pneumatík sa nachádzajú na príklope palivovej nádrže alebo u starších vozidiel v priestore predných dverí vozidla. Hodnoty tlaku platia vždy pre studené pneumatiky. Zvýšený tlak u zahriatych pneumatík sa nesmie znižovať. Motoristi by nemali zabúdať aj na kontrolu opotrebenia pneumatík a skontrolovať stav rezervného kolesa. Jeho význam je často docenený až v núdzových situáciách, a preto by mu mali venovať rovnakú pozornosť ako ostatným kolesám.

Vonkajšie osvetlenie


Osvetlenie a svetlomety
Vodičom odporúčame vizuálne si skontrolovať funkciu všetkých vonkajších žiaroviek. Pri návšteve autorizovaného servisu im automaticky skontrolujú aj stav nastavenia sklonu predných svetlometov. V prípade, že je vozidlo vybavené reguláciou sklonu predných svetlometov, pracovníci skontrolujú aj funkciu tohto systému. Nesprávny sklon predných svetlometov alebo nefunkčné nastavenie sklonu svetlometov môže mať za následok nedostatočné osvetlenie vozovky, prípadne oslňovanie oproti idúcich vozidiel.

 

Ventilačný systém a klimatizácia


Klimatizácia
Pred každou letnou sezónou odporúčame kontrolu funkcie klimatizácie. Odborníci v autorizovanom servise skontrolujú funkciu systému klimatizácie a v prípade potreby doplnia všetky zložky chladiaceho média. Rovnako vykonajú čistenie a dezinfekciu ventilácie, skontrolujú a prípadne vymenia peľový filter.

 

Ostrekovače a stieracie lišty

Správnu funkciu stieračov a ostrekovačov vodiči ocenia najmä vo vypätých situáciách, keď ich na dlhej ceste zastihne silný dážď, častokrát bez možnosti zastaviť na odpočívadle alebo krajnici. Pri vozidlách s xenónovými svetlometmi je nutné mať funkčné ostrekovače predných svetiel. Nečistoty na predných svetlometoch inak lámu svetlo, čo môže spôsobovať problémy oproti idúcim vozidlám. Stieracie lišty odporúčame meniť dvakrát ročne.

Motor


Zle nastavený motor môže zvýšiť spotrebu aj o 20 %. Odborne vyškolený personál v autorizovaných servisoch, ktoré sú vybavené špeciálnym náradím a diagnostickými prístrojmi, motor nastavia, skontrolujú jeho tesnosť a rovnako aj tesnosť prevodovky. U modernejších vozidiel, ktoré sú vybavené elektronickým systémom riadenia motora so schopnosťou vlastnej diagnostiky, vykoná autorizovaný servis kontrolu tohto systému. Pozornosť treba venovať aj častiam motora, pre ktoré výrobca vozidla určil interval kontroly alebo výmeny. Ide napríklad o filter vzduchu a paliva, zapaľovacie sviečky alebo časti rozvodového mechanizmu.

 

Povinná výbava


Autolekárnička V rámci povinnej výbavy by si mali vodiči skontrolovať najmä kompletnosť a dátum expirácie lekárničky a venovať pozornosť aj súčastiam výbavy, ktoré sú povinné v krajinách, ktorými prechádzajú. V prípade cesty do zahraničia preto odporúčame zabezpečiť si reflexné vesty pre celú posádku vozidla a skontrolovať stav balenia náhradných žiaroviek, aj keď na Slovensku už toto balenie nie je súčasťou povinnej výbavy vozidla.


 

Užite si prijemný relax v krásnom hoteli, či na chate...

 

Zarob si na šperky, dovolenky a wellnes pobyty, návod najdeš na www.webporadca.eu

                    PRIDAJTE SA K MILIONOM ĽUDÍ A SPRAVTE SI MODERNÝ WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT

                                             

                      ÚVODNÁ STRÁNKA, KDE NAJDETE NAJVIAC PONUK